Browar domowy – przepisy prawa

Kategoria: Kategoria (pl-pl) Opublikowano: niedziela, 12, sierpień 2018 Super User

 

O tym, jakie obowiązki muszą spełnić firmy np. http://www.trzechkumpli.pl/ , prowadzące browar rzemieślniczy, stanowi przede wszystkim ustawa o podatku akcyzowym. Co jednak, jeśli nie chcemy sprzedawać piwa, a stworzyć jedynie mały browar, aby móc produkować go na własny użytek? W świetle tych przepisów produkcja taka jest legalna, jeśli spełnia następujące warunki:

 

  • Warzenie odbywa się domowym sposobem

 

Oznacza to, że możemy prowadzić browar w zaciszu domowym, warząc piwo np. w garnku 20 litrowym i przy użyciu narzędzi potrzebnych do wyrobu niewielkiej ilości produktu. Jeśli wybudowalibyśmy sobie w domu potężny browar rzemieślniczy, nie spełnimy tego warunku.

 

  • Jest wykonywane przez osoby fizyczne

 

Oznacza to, że musi to być osoba fizyczna, a nie może być to np. spółka.

 

  • Na użytek własny i nieprzeznaczony do sprzedaży

 

Sprzedaż, jaką może prowadzić browar rzemieślniczy jest dokładnie zdefiniowana w ustawie. Jest to: czynność faktyczna lub prawna, w której wyniku dochodzi do przeniesienia posiadania lub własności przedmiotu sprzedaży na inny podmiot. Oznacza to więc, że produkując piwo w naszymi mini browarze na potrzeby własnej konsumpcji, jako poczęstunek dla rodziny, czy znajomych, którzy wpadli do nas z wizytą, jest jak najbardziej legalne. Natomiast sprzedaż czy nawet wymiana wyklucza produkcję na własny użytek.

 

 

Odsłony: 461