Piwo to jeden z najstarszych trunków alkoholowych wytwarzanych przez człowieka. Jedne z pierwszych piw były warzone blisko dziesięć tysięcy lat temu. Wytwarzano wtedy piwa na bazie pszenicy i orkiszu. Choć ich smak i właściwości znacznie odbiegały od dostępnych ówcześnie, nosiły one miano „boskiego napoju”. I pomimo, że dzisiaj piwo i wiele jego gatunków dostępnych jest na rynku, to nadal wielką popularnością cieszy się domowa produkcja oryginalnych smakowo piw.

  

 

 

To jak smakuje piwo, każdy z Was zapewne wie. Tak jak i to, że piwo = woda, chmiel, drożdże i słód. Nie każdy jednak wie, jak składniki te wpływają na rodzaj, gatunek oraz hybrydę (piwne połączenia) danego piwa.

Na łamach naszego bloga postaramy się Wam przybliżyć informacje na temat wszystkich czynników, które mają wpływ na przynależność piwa do danego gatunku. Przedstawimy i opiszemy dwie wielkie rodziny piwne:

      piwa górnej fermentacji – Ale,

      piwa dolnej fermentacji – Lager.

Wyjaśnimy czym jest i od czego jest zależny w dobrym piwie:

·       Rodzaj fermentacji

·       Smak

·       Aromat

·       Słód

·       Chmiel

·       Ekstrakt brzeczki nastawnej

·       Goryczka

·       Zawartość alkoholu

·       Barwa

·       Piana

·       Nasycenie

·       Dodatkowe składniki

Obalimy też wszelkie mity na temat piwa. Czy rzeczywiście piwo w pubie jest chrzczone? Jak poznać wadliwe piwo? Dlaczego mikrofiltracja piwa jest szkodliwa i w jakim szkle najlepiej pić piwo? Bliżej przyjrzymy się faktom dotyczącym piwa bezalkoholowego. Czy rzeczywiście jest ono tylko dla kobiet?

 

 

 

Ale piwo to nie tylko zawartość butelki, to rytuał. Dla wielu koneserów nie tylko ważne jest to co piją, ale jak, z kim i gdzie piją. Właściciele dzisiejszych pubów i restauracji prześcigają się w wymyślaniu coraz to bardziej oryginalnych aranżacji, tak aby przyciągnąć jak największą ilość klientów. W czasach, kiedy panuje moda na hipsterstwo i artystyczny nieład, tak też powinny wyglądać lokale. Nie zaszkodzi jednak trochę tradycji i klasyki.  Chodzi o to, aby piwosz czuł się w tym miejscu swojsko i lekką nutą elegancji. Jak zatem urządzić takie miejsce, w którym chętnie wypoczniemy z przyjaciółmi przy kufelku piwa? O tym jak urządzić, wyposażyć i zbudować wyjątkową atmosferę pubu lub restauracji właśnie u nas na blogu…  

 

“TEN, KTO WYMYŚLIŁ PIWO, BYŁ MĘDRCEM.”

PLATON